atna jeśli tylko pacjent zdecyduje się na leczenie u danego dentysty. Chodzenie do dentysty na regularne wizyty kontrolne jest dość istotne, zwłaszcza jeśli posiadamy szkliwo podatne na infekcje próchnicze. Największą zaletą wizyt kontrolnych jest możliwość jak najwcześniejszego wykrycia próchnicy zębów, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie pozbyć się problemu poprzez wypełnienie ubytków. Zaniedbanie higieny jamy ustnej oraz nie chodzenie do dentysty może skutkować poważną infekcją próchniczą, w przypadku której konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Z pewnością każdy dentysta zgodzi się z tym, że w profilaktyce równie ważne co codzienna higiena jamy ustnej jest regularne chodzenie na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego, żeby jak najszybciej wykryć wszelkie problemy z uzębieniem.
Licówka w stomatologii
Licówki stomatologiczne są specjalnym rodzajem uzupełnienia protetycznego, które jest wykonane z cienkiej płytki ceramicznej lub porcelanowej. Licówki zakłada się na przednią część zęba, głównie w celach estetycznych. Najczęściej oferowanymi przez gabinet stomatologiczny licówkami są te wykonane z porcelany. Zakładanie licówek można zaliczyć do stomatologii estetycznej, ponieważ ich głównym celem jest poprawianie estetyki zębów. Licówki mogą być jednak używane również w celu ochrony zębów przed uszkodzeniami. Zakładanie licówek należy do takiego działu stomatologii, jakim jest protetyka. Zdecydowanie się na założenie licówek nie jest tanim rozwiązaniem, ale tym co przemawia na korzyść licówek jest ich trwałość oraz znacząca poprawa estetyki uzębienia w mało inwazyjny sposób. Licówki, które są cienkimi płytkami, są trwale mocowane do powierzchni zęba maskując tym samym różne niedoskonałości oraz niewielkie ubytki powstałe na skutek mechanicznych urazów. Licówki są jednym z bezpieczniejszych i trwalszych sposobów na poprawę estetyki zębów.
Jakie są wady zgryzu
Wady zgryzu mogą wystąpić w skutek wielu różnych przyczyn, w tym mogą wynikać z genetycznych uwarunkowań lub powstać przy nieodpowiednich nawykach. Wady zgryzu mogą być więc wrodzone, gdzie przyczyną najczęściej są czynniki genetyczne, lub nabyte poprzez niewłaściwe nawyki ukształtowane w ciągu pierwszych kilku lat życia dziecka. Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu jest ortodoncja. Dentysta, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu jest nazywany ortodontą, co pochodzi od nazwy konkretnej specjalizacji stomatologicznej. Wady zgryzu najczęściej leczy się za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, a samo leczenie może trwać nawet do kilku lat. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w zabiegach dotyczących ortodoncji, zwłaszcza że jest to bardzo obszerna dziedzina stomatologii. Leczenie wad zgryzu ma na celu głównie przywrócenie właściwego funkcjonowania zgryzu, ale pełni również cele estetyczne. Poszczególne rodzaje wad zgryzu to wady pionowe, wady poziome oraz wady poprzeczne.
Cennik usług dentystycznych
Wizyta w dobrym gabinecie stomatologicznym często nie należy do tanich, zwłaszcza jeśli gabinet jest dobrze wyposażony, a dentysta w nim pracujący posiada spore doświadczenie. Koszt leczenia stomatologicznego jest zależny od wielu czynników, zwłaszcza że w poszczególnych gabinetach dentystycznych ceny mogą się nieco różnić. Zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, które dotyczą leczenia infekcji próchniczej, są jednymi z najczęściej wykonywanych w gabinetach dentystycznych. Zabieg polegający na samym wypełnieniu ubytków w zębie odpowiednimi materiałami jest tańszy od leczenia kanałowego. Sam koszt przeprowadzonego leczenia zależy od stopnia skomplikowania zabiegu, ilości zużytego materiału i znieczulenia. Leczenie kanałowe jest droższe z tego względu, że wymaga więcej pracy od dentysty oraz większej ilości materiału uzupełniającego ubytki. Całkowity koszt leczenia endodontycznego zależy od liczby wyczyszczonych kanałów. Cennik gabinetu stomatologicznego bardzo często jest orientacyjny, przynajmniej jeśli chodzi o niektóre zabiegi.