Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dobry dentysta

Stomatologia Ruda Śląska

Dobry stomatolog dziecięcy

Odbywanie studiów pozwala na zdobywanie różnych specjalizacji stomatologicznych. Dobry stomatolog dziecięcy powinien przeprowadzać fachowe przeglądy zębów, znać się na ortodoncji oraz posiadać po prostu dobre podejście do dzieci. Na

Wizyta u stomatologa - kilka porad - Dobry dentysta Stomatologia Ruda Śląska
tomiast dobrzy stomatolodzy przyjmujący osoby dorosłe bardzo często muszą dokonywać ekstrakcji trudnych zębów oraz przeprowadzać skomplikowane leczenia kanałowe. Dlatego znalezienie dobrego dentysty leczącego osoby dorosłe może nie być takie proste. Podobnie jest w przypadku osób starszych poszukujących dobrego protetyka. Trzeba bowiem pamiętać, że dobranie dobrej protezy bywa długim i żmudnym procesem. Rozpoczyna się dobrze wykonanym przeglądem dentystycznym przeprowadzonym pod kątem dobrania odpowiedniej protezy.


Czemu zęby bolą

Ból zębów może być wywoływany procesami patologicznymi toczącymi się w obrębie zęba lub w przyzębiu brzeżnym i wierzchołkowym. Może jednak boleć ząb, w którym nie obserwujemy żadnych procesów patologicznych, a ból jest albo objawem chorób innych części układu stomatognatycznego lub pochodzenia sercowo-naczyniowego, mózgowego, mięśniowego, względnie nerwowego. Każda postać bólu twarzy i bólu głowy może powodować ból zębów, w niektórych przypadkach jest on nawet jedynym objawem choroby.

Podłożem bólu zęba może być m.in.:

próchnica zębów – bakteryjna choroba tkanek twardych zęba prowadząca do powstawania ubytków (dziur) odsłaniających unerwioną i bolącą miazgę.
zakażenie miazgi – zainfekowanie miazgi bakteriami, które dostały się tam w wyniku odsłonięcia jej przez próchnicę.
nadwrażliwość zęba – podrażnienie miazgi przez czynniki zewnętrzne, najczęściej zimno lub gorąco, np. podczas jedzenia lodów.
martwy ząb – zapalenie będące następstwem obumarcia miazgi, postępujące przez korzeń zęba i infekujące tkanki okołowierzchołkowe, a nawet kości i tkanki miękkie.
ekstrakcja zęba – chirurgiczne usunięcie zęba wywołujące ból i obrzęk w miejscu rany w kości i dziąśle.
plomba w zębie – substancja wypełniająca wywołany próchnicą ubytek może podrażniać miazgę i wywoływać odczucia bólowe.
zanikanie dziąseł – jeden z głównych objawów zapalenia przyzębia (paradontozy) skutkujący odsłonięciem wrażliwych części zęba.
wyrzynanie się zębów – u niemowlaków pojawianie się pierwszych zębów, u dzieci wypadanie mleczaków, a u dorosłych pojawianie się ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości” często powoduje ból.
szkorbut – powodowany niedoborem kwasu askorbinowego, czyli witaminy C, może przejawiać się bólem zębów oraz zmianami w przyzębiu, sygnalizującym wysokie zapotrzebowanie organizmu na tę substancję.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w


Dziecięcy strach przed dentystą

Największy problem z leczeniem zębów zwykle mają dzieci. Chociaż strach przed dentystą bardzo często dotyczy także dorosłych, to jednak wśród dzieci problem ten może być naprawdę poważny. O ile dorosły jest świadomy konsekwencji nieleczenia zębów, o tyle dziecku czasem trudno przetłumaczyć, że wizyta u dentysty jest konieczna. Jak przekonać dziecko do wizyt stomatologicznych? Dobrą propozycją jest zabranie dziecka do specjalnego stomatologa. Coraz częściej możemy spotkać gabinety stomatologiczne, w których świadczone są usługi specjalnie dla dzieci. W takich miejscach dziecko na pewno spotka się z miłym przyjęciem, a lekarz stomatolog będzie miał odpowiednie podejście i nie przestraszy małego pacjenta.

Stomatolog to lekarz, którego musi odwiedzać każda osoba dbająca o swoje uzębienie. Niestety, czasem rutynowe wizyty mogą przeobrazić się w prawdziwy koszmar. Niektórych ubytków nie można zaobserwować gołym okiem, a nieraz zdarza się również, że higiena jamy ustnej nie jest zadowalająca i wtedy pojawia się problem – leczenie kanałowe. To leczenie jest bardzo nieprzyjemne, chociaż zazwyczaj odbywa się przy znieczuleniu, ponieważ operacje związane z nerwem umieszczonym w zębie są bardzo bolesne. Co więcej, taki rodzaj leczenia jest również bardzo kosztowny, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na prywatną wizytę stomatologiczną. Nic więc dziwnego, że leczenie kanałowe to jedna z najpopularniejszych obaw pacjentów stomatologicznych.