Dobry dentysta w Zabrzu - Dobry dentysta

stomatolog zabrze

Co oznacza endodoncja

Stomatologia, która jest szerokim działem medycyny, posiada wiele różnych specjalizacji. Jedną z najistotniejszych specjalizacji jest stomatologia zachowawcza, w której skład wchodzi tak zwana endodoncja. Endodoncja, będąca działem stomatologii

Dobry dentysta w Zabrzu - Dobry dentysta stomatolog zabrze
zachowawczej, zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. W ofertach poszczególnych gabinetów stomatologicznych często można spotkać nazwę endodoncja mikroskopowa. Jest to nic innego, jak leczenie kanałowe zębów przy pomocy mikroskopu, który pozwala na większą precyzję oraz dokładniejsze czyszczenie kanałów. Leczenie endodontyczne wykonuje się przy głębokich ubytkach próchniczych, przy martwicy miazgi zęba lub ze wskazań protetycznych przed założeniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe zęba wykonuje się przy użyciu specjalnych narzędzi umożliwiających usunięcie zakażonej tkanki, czyszczenie kanałów oraz ich dezynfekcję. Po wykonaniu czyszczenia kanałów i komory zęba ubytki wypełnia się specjalnym materiałem. Leczenie kanałowe oraz leczenie endodontyczne są nazwami na ten sam rodzaj zabiegu.


Usługa leczenia kanałowego zębów

Najczęściej z leczenia stomatologicznego trzeba skorzystać w przypadku leczenia ubytków powstałych na skutek próchnicy. Działem stomatologii, który zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem próchnicy zębów jest stomatologia zapobiegawcza. Istotną dziedziną w ramach stomatologii zachowawczej jest tak zwana endodoncja, która zajmuje się leczeniem kanałowym zębów. Leczenie kanałowe zębów, zwane także leczeniem endodontycznym, jest metodą, która leczy nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Taka metoda leczenia polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi zęba z komory i kanałów oraz na późniejszym zdezynfekowaniu i wypełnieniu ubytków specjalnym materiałem. Gabinety stomatologiczne wykonują zabieg leczenia kanałowego zębów w razie potrzeby, najczęściej z użyciem mikroskopu. Takie zabiegi są określane mianem endodoncji mikroskopowej i pozwalają na większą precyzję w czyszczeniu kanałów zęba. Leczenie kanałowe zębów jest dość pracochłonnym zabiegiem wykonywanym pod znieczuleniem, znacznie lepiej jest więc dbać o zęby i regularnie odwiedzać dentystę.


Fluoryzacja zębów

Fluoryzacja bywa co jakiś czas obowiązkowo przeprowadzana w szkołach podstawowych. Jaki jest jednak cel fluoryzacji i czym dokładnie jest? Fluoryzacja polega na niczym innym, jak na nałożeniu specjalnego żelu na zęby, który zawiera duże stężenie fluoru. Pierwiastek ten uodparnia szkliwo zębów na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga mineralizację szkliwa. Fluoryzacja zębów jest więc zabiegiem wykonywanym w ramach profilaktyki przed próchnicą zębów. Warto więc raz na jakiś czas poddać się temu zabiegowi, ponieważ chroni on nasze zęby przed próchnicą. Gabinety stomatologiczne oferują fluoryzację w ramach działu profilaktyki stomatologicznej. Mimo że jest to zabieg mający chronić zęby to nie dla każdego fluoryzacja jest dobrym pomysłem, dlatego najpierw warto zasięgnąć rady stomatologa. Sam zabieg fluoryzacji jest nieinwazyjny i bezpieczny dla szkliwa, przeciwwskazaniem może być jednak niekorzystna reakcja organizmu na nadmiar fluoru. Jeśli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań, to fluoryzacja jest zdecydowanie korzystnym zabiegiem pomagającym w utrzymaniu zębów w dobrym zdrowiu.


Utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej

Profilaktyka stomatologiczna jest jedną ze specjalności stomatologicznych, której celem jest zapobieganie różnych chorobom zębów i jamy ustnej, w tym głównie próchnicy. Jednym z najważniejszych działań profilaktycznych jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Gabinety stomatologiczne oferują różne usługi z zakresu profilaktyki, jednak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej każdego dnia. Przede wszystkim należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie używając odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów. Warto także używać płynu do płukania jamy ustnej, który czyści trudno dostępne miejsca. Ponadto dobrze jest również używać nici dentystycznych, które usuwają resztki pokarmu z przestrzeni między zębami. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zasad utrzymywania właściwej higieny, zawsze możemy zwrócić się do lekarza stomatologa i umówić się na konsultacje z tego zakresu. Warto wdrożyć do codziennej rutyny odpowiednie działania mające na celu utrzymanie właściwej higieny zębów oraz jamy ustnej.