nak taka, że każda z osób, która decyduje się na to, by odwiedzać gabinet dentystyczny najrzadziej, jak to tylko możliwe, będzie miała szereg własnych argumentów na poparcie swojego - dość irracjonalnego - zachowania. Dentysta dla wielu ludzi nie jest po prostu ulubionym lekarzem. Inni twierdzą, że stomatolog to w ogóle nie jest lekarz... Ilu ludzi, tyle podejść. Warto jednak pamiętać, że zadaniem dentysty jest dbanie o nasz zdrowy uśmiech. Sami możemy dbać o niego najlepiej, jak potrafimy, jednak kontrolne wizyty są czymś naturalnym, powszechnym i nie należy się ich obawiać! Jeśli spotkaliśmy się z tym problemem w rodzinie i ktoś z naszych bliskich celowo unika wizyty u dentysty (i nie wynika to zwyczajnie z jego zapracowania lub zwykłego braku czasu), to dobrze byłoby porozmawiać i wytłumaczyć tej osobie, że popełnia błąd, rezygnując ze spotkania ze swoim stomatologiem.
Zrób to zanim dorobisz się prawdziwej
Jeżeli odnosisz wrażenie, że twój dotychczasowy gabinet dentystyczny nie jest dla ciebie do końca dobry, bo np. źle się w nim czujesz i gdy tylko masz się do niego udać, odczuwasz przynajmniej lekki stres, oznacza to jedno - powinieneś go zmienić i to jak najszybciej. Zrób to, zanim dorobisz się prawdziwej fobii. Popatrz na różne placówki dentystyczne w swojej okolicy, a najlepiej sam się do nich udać, by popatrzeć, która z nich mogłaby spełnić twoje oczekiwania.
A na pewno powinieneś zwrócić uwagę na sterylność i ogólny wygląd gabinetu. Dentysta musi cię po nim oprowadzić i pokazać ci - jeśli tylko wyrazisz taką ochotę - wszystkie sprzęty i poszczególne urządzenia. Patrz na ogólną schludność placówki. Jeżeli uznasz, że jest ona estetyczna, uporządkowana i higieniczna, zapewne twoje przypuszczenia będą zgodne z rzeczywistością. A to bardzo ważne, by zabiegi stomatologiczne były przeprowadzane w odpowiednich warunkach. W przeciwnym wypadku mogą one zagrażać twojemu zdrowiu, a czasem nawet i życiu.
Dobry dentysta sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o tym, iż kiedykolwiek wcześniej się go bałeś. Od tego momentu bez żadnych problemów będziesz dbać o swoje zęby.
Gabinet dentystyczny w szkole
W dużej części obowiązkowych placówek edukacyjnych mieści się gabinet dentystyczny. Dzięki temu dzieci ze szkół i przedszkoli mogą korzystać z profilaktyki i leczenia zębów. Od najmłodszych lat przyzwyczają się do tego, że wizyta u dentysty nie jest przykrym doświadczeniem, ale czymś zwykłym i koniecznym.
W przedszkolach i szkołach często odbywa się tzw. fluoryzacja, czyli zabieg wzmacniający szkliwo zębów. Dentysta w ten sposób zapewnia dzieciom możliwość łatwego zadbania o zdrowie jamy ustnej, nawet jeśli na co dzień używają pasty do zębów z niską zawartością fluoru. Inną metodą poprawiającą aspekt dbałości o zęby jest dostęp do regularnych kontroli w gabinecie - zupełnie za darmo, w czasie pomiędzy lekcjami. Wykryte wcześnie ubytki można prawie bezboleśnie wyleczyć bez szkody dla funkcjonowania i wyglądu uzębienia.
Wyposażenie szkolnych gabinetów dentystycznych bywa różne, ale i tak prawie każdy stomatolog leczący dzieci dysponuje niezbędnym sprzętem pozwalającym na wykonywanie istotnych zabiegów profilaktycznych i leczniczych. Niekiedy poza lekarzem dentystą w szkole zatrudniona jest też pielęgniarka lub higienistka, która pomaga w jego pracy.
Jak przełamać lęk przed dentystą?
Lęk przed dentystą jest jedną z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że cierpi na niego nawet połowa dzieci i młodzieży, ale choć z wiekiem fobie przeważnie mijają, akurat ten typ potrafi utrzymywać się nawet w dorosłym życiu. Gdy gabinet stomatologiczny i sam stomatolog stają się źródłem trudnego do wyjaśnienia strachu oraz łączących się z nim objawów somatycznych, takich jak przyspieszony oddech czy szybkie bicie serca oraz nadmierna potliwość, dbanie o zęby stanie się niemalże niewykonalne. Na szczęście każdą fobię można zwalczyć. Pomocne okażą się tutaj techniki relaksacyjne oraz dobra psychoterapia.
Dentysta to taki lekarz, jak każdy inny i z tego należy od razu zdać sobie sprawę. Błędne myśli powstające w głowie często są skutkiem utrwalenia pewnych nieprawidłowych przekonań. Należy raz jeszcze się im przyjrzeć i je podważyć, by wyrobić sobie nowe - prawidłowe już - przekonania na temat leczenia zębów. Gabinet dentystyczny warto też odwiedzać jak najczęściej mimo swoich lęków i strachów. W leczeniu fobii bardzo ważne jest bowiem to, aby na spokojnie i powoli oswajać się ze źródłem przykrych objawów.